GÜNCEL&YEMEK

GÜNCEL&YEMEK
KÖŞEM

HAKKIMDA

Fotoğrafım
KÖRFEZ/KOCAELİ, MARMARA BÖLGESİ, Turkey
1964'DE İZMİT'TE DOĞDU.LİSE TAHSİLİNİ İZMİT'TE TAMAMLADI.1984 SENESİNDE EVLENEREK İSTANBUL'A YERLEŞTİ.1986 ve 1988 DE MELİKE VE MERVE DOĞDU.KIZLARI KÜÇÜKKEN ÜNİVERSİTEYİ SOSYOLOJİ EĞİTİMİ ALARAK TAMAMLADI.HALEN İŞLETME OKUMAKTADIR.ÜSKÜDAR,KADIKÖY,KOCAELİ HALK EVLERİNDEN MEFRUŞAT,MİNYATÜR,TAKI TASARIMI,KUMAŞ BOYAMA,GÜMÜŞ KABARTMA ÇALIŞMASI,TAHTA BOYAMA,İNGİLİZCE,BİLGİSAYAR,TÜRK VE OSMANLI MUTFAĞI BÖLÜMLERİNDEN SERTİFİKALAR ALDI.26 YIL SONRA KOCAELİ'NE GERİ DÖNDÜ.BİRÇOK DERGİ VE GAZETELERDE YEMEK REÇETELERİ YAYINLANDI.YEREL KANALDA YEMEK PROGRAMI YAPTI.HALANIN YERİ TÜRK LOKANTASININ KURUCULARINDANDIR.İSTANBUL'DAKİ POLİTİKA ÇALIŞMALARINA KOCAELİ'DE DEVAM ETTİ.DSP'DE İKİ DÖNEM İL BAŞKAN YARDIMCILIĞI,İL VE KURULTAY DELEGELİĞİ,2014 GEBZE BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI,KADIN KOLLARI İL BAŞKANLIĞI, 25.VE 26.DÖNEM DSP KOCAELİ 1.SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI, DSP KADIN KOLLARI GENEL BAŞKANI OLDU.MART 2016 TARİHİNDE GÖREVİNDEN VE PARTİSİNDEN İSTİFA ETTİ.THÖKELİ İMRE & ZİRİNYİ İLONA MACAR DOSTLUK DERNEĞİ BAŞKANI.ADD KOCAELİ ŞUBESİ 2. BAŞKANI.HALEN KÖRFEZ İLÇESİNDE İKAMET ETMEKTEDİR.

ÖNSÖZ

MERHABA; SEVGİLİ YEMEK DOSTLARI!
YEMEK YAPMAK BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE ZEVKLİ BİR UĞRAŞ.TÜRK MUTFAĞININ MUAZZAM BİR MUTFAK OLDUĞUNA İNANANLARDANIM.ASLINI KORUMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR VE SAVUNUYORUM.DÜNYA MUTFAKLARINI DA BEĞENİYORUM ANCAK ÇOK PRATİK VE UYDURMA REÇETELERE KARŞIYIM.AİLEM SON DERECE FARKLI COĞRAFYALARDAN GELİYOR.BU YÜZDEN FARKLI YÖRELERİN BİR ÇOK YEMEĞİNİ EVİMDE PİŞİRİRİM.BABAM TOKATLI,ANNEM İSTANBULLU.ANNEMİN KÖKENİ EDİRNE,BEN İSE DOĞMA BÜYÜME İZMİTLİYİM. 26 YIL EVLİ OLDUĞUM YILLARDA İSTANBUL'DA İKAMET ETTİM.ESKİ EŞİM URFALIYDI.RAHMETLİ BABAM ASKER OLDUĞU İÇİN 35 YIL TÜRKİYE 'NİN FARKLI BÖLGELERİ VE FARKLI İLLERİNDE AİLEM İKAMET ETMİŞ.KONYA,ERZURUM,ANKARA,İZMİR,KAYSERİ,ESKİŞEHİR,İSTANBUL DOLAYISIYLA RAHMETLİ ANNECİĞİM HER İLDE BİR ÇOK YEMEK REÇETESİ ÖĞRENMİŞ VE BİZİM EVİMİZDE UYGULAMIŞTIR.EVLİLİK HAYATIMDA DA GÜNEYDOĞU YÖRESİ VE URFA MUTFAĞINI YAKINDAN ÖĞRENDİM.
YILLARDAN BERİ DERLEDİĞİM GELENEKSEL DAMAK ZEVKLERİMİZİ ,DÜNYA MUTFAKLARINI VE SON YILLARDA İNTERNET VASITASIYLA ÖĞRENDİĞİM REÇETELERİ SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.YEMEK SANATINA DAİR EDİNDİĞİM BİLGİLERİ SİZLERLE PAYLAŞMAKTAN BÜYÜK ZEVK DUYACAĞIM.AYRICA BLOĞUMDA GÜNCEL KONULARLA İLGİLİ YAZILARIMI DA PAYLAŞACAĞIM.
SEVGİ VE MUHABBETLE KALINIZ EFENDİM.
16 05 2007

5 Mayıs 2013 Pazar

EVDEKİ AĞIRLIĞI KALDIRMAK İÇİN.
1–Evdeki ağırlığı kaldırmak için

a–üzerlik otu tohumlarını ile evin her yanını tütsülemek (tavayı kızdırıp içine süprüntüyü atıp -kokusunu evin her yerinde dolaştırmak)
b–kişisel olarak kurşun döktürmek.

2–Sirke ve gül suyu ortamdaki negatif enerjiyi dağıtır.Bu nedenle ev hanımları yerleri silerken yıkama suyuna az miktarda sirke katabilirler,evde huzursuzluk oluyorsa boş cam sil sprey kutusu içine,sirke konulur ve evde özellikle WC ve Banyo ve odalar(çocuk odaları) bu sprey buralara sıkılır ardından bir süre sonra ev havalandırılır.

2.a–Banyo suyuna sirke katılıp-son duşta bu su ile yıkanılır.
2.b–Eşyalar sirke ile temizlenebilir.
2.c–Her sabah bir çay kaşığı elma sirkesi katılmış su içmek sağlıktır.
2.d–Ayrıca Salatalara sirke katılır.Sirke ayrıca oramdaki mantar,virus ve mikrobu yok eder.
2.e–Kutsal yerlere/halılar vs hafif sirke ve/veya gül suyu spreyi sıkılabilir.

3–Nazara karşı taze elma dalı bulundurmak(çantada)
4–Negatif enerjiye karşı Çocukların bulunduğu odada masa üstünde metal bulundurmak-yastık altına çay kaşığı koymak
5–Dua okumak(ağırlık vs karşı niyetle).

5.a–İbadetinizde ağırlık yaşanıyorsa,ibadetten önce ağzınıza bir parça sirke alıp ağzınızı çalkalmak ve odaya sirke spreyi sıkıp ardından 10 dk havalandırdıktan sonra ibatet edilirse ibadet karışık zihinsiz bir şekilde yapılabilecektir.

6–Özellikle haramlardan uzak durmak gerekir.
7-Labrador yada koyu kahverengi akik taşı negatif enerjiyi emer ve depolar.bu enerji , taş tuzlu su veya akarsu(çeşme altında) ile yıkanırsa üzerinden taşın üzerinden akar gider
8-Odada Zeytin yağlı kandil yakmak uygun olup ,kandilin kokusu negatif enerjiyi yok eder.
8.a–Karı-koca-eşler birbirleriyle yanlız kaldıklarında odalarına cam şişe içinde mum yakmaları ortamda negatif enerji oluşma imkanını ortadan kaldırabilir.Bu suretle eşlerin arasında oluşabilecek negatif tesirlerde ortadan kalkmış olabilecektir.Aynı zamanda eşler birbiri ile birlikte olmadan evvel odaya sirke spreyi sıkıp odayı havalandırdıktan sonra birlikte olurlarsa oda negatif etkilerden arınmış olacaktır.

9-Negatif davranışlardan( cinsel,şiddet,alkol vs negatif içerikli vs film seyretmek) uzak durmak.
10-Negatif içerikli TV dizilerinden uzak durmak(hayali çocuk filmleri-korku filmleri-cinsel içerikli filmler,ahlaksız ilişkileri anlatan filmler,korkuya dayalı bilim kurgu filmleri,bilimselmiş havası verilen hayalet filmleri-yabancı-yerli versiyonlar)
11–psikiyatrik antidepressan-antipsikotik tedavi ile yapılan büyüyü etkisiz kılmak mümkün olabilir.(beyinde ilgili kapıları kapatmak)+dua okumak-okutmak.Özellikle antipsikotik tedavinin negatif enerjiye bağlı süreçleri ortadan kaldırdığı bilinmekte olup, bu gibi problemlerde bir psikiyatristen yardım almak en uygun çözümdür.
12-Kediler ve çocuklar manyetik alanı çok iyi algılalar ve pozitiftirler.İnsandaki negatif enerjiyi algıladıkları yada ortamdaki negatif enerjiyi hissetikleri için huzursuzluk sergileyebilirler, bir barometre rolü oynarlar.
13–Yeni yakılan mum bulunulan ortamdaki negatif enerjiyi temizler.Bunu sağlamak için elinizde mum ile her odada 1-2 dakika kalarak ortamdaki negatif enerjiyi temizlemek mümkün olabilir.
14–Kapı girşine asılan bir demet kuru sarmısak ile evdeki negatif enerji nötr hale getirilebilir.
15–Anadoluda Yatak odalarına ayna konulması negatif enerji büyüteceği inancıyla uygun görülmez.
16–Tuz ve kireç negatif enerjiyi üzerinde toplar.Sofraya tuz konulması-yemeğin mum ışığında yenilmesi negatif enerjiye karşı iyi bir uygulama olabilir.Oturma odalarına vs bir kapta iri tuz konularak ortamdaki elektromanyetik radyasyon ve negatif enerji burda toplanabilir.
17-Evin çevresine ekilen meyve ağaçları eve pozitif enerji verir.Yatak odalarında fesleğen,balkonda saksıda bitki yetiştirilmesi iyi bir uygulamadır.
18–Cilt temizliğinde gül suyu kullanılması negatif enerjiyi ortamda yok etmesi açısından iyi bir uygulamadır.
19–Bir oda-bina vs eğer pozitif enerji seviyesi yüksek ise sebze ve meyveler daha zor çürür,bitkiler daha güzel gelişir.Oda da bulunan bitkinin durumu oda içinde bulunana pozitif enerji seviyesi hakkında bilgi verir.Çürümenin zor olduğu yerde ev kurmak,yaşamak ,barınmak her zaman uygun olacaktır.
20–Yeni doğan bebeklere çengelli iğnesiyle nazarlık ve altın takmak uygun olacaktır.
21–Ada çayı nazar ve kötü enerilerden koruduğu için ada çayı içmek-ada çayını küçük poşette taşımak uygun olabilir.
22–Çörek otu nazara karşı iyi geldiğinden çörek otu çayını içmek-kurabiyelerde kullanmak-kavanozunu açıkta bırakmak uygun olabilir
23–Defne yaprağının büyüden koruduğuna inalıdığı için evde defne yaprağı blundurmak-kullanmak uygundur.
24–Evde sıcak kahve yakmak-kahve kokusu ortama pozitif enerji yayar.
25-Tarçın kabuğu zenginlik ve bereket getirdiğine inanlıdığı için evde tarçın çubuklu süt içmek uygun olabilir.
26–Evde put(maske,çocuk bebeği(et bebekler),biblo(özellkle afrika kökenli) varsa evde negatif enerji alanları oluşabilir.Bu konuya dikkat edilmesi uygun olabilir.
27–Evde Köpek beslemektense , köpeği sokakta,kulübesinde beslemek daha uygun olabilir.Hayvan sokakta güzeldir,hayvanı sokakta beslemek güzeldir.
28–Gece zeytinyağlı gaz lambası(gaz lambasına zeytiyağı koyup) ışığında çalışmak ve dinlenmek(yanan zeytinyağı kokusu ortamda bulunan negatif enerji ortadan kaldırır ve güzel bir koku verir)
29–pirinç vazo kullanmak,negatif enerji açısından uygun olacaktır.
30–Evde,mutfakta düzen enerji akışı açısından uygundur.Mutfağın ve evin içinde karşıklık içinde olduğu bir ortamda negatif enerji oluşumu hızlanabilir.Bu durum ev içinde huzursuzluğa neden olabilir.
31–Evde,mutfakta böcek oluşumu negatif enerji oluşumuna neden olacağı için bunların evde bulunmasına imkan bırakılmamalıdır.
32-Yeşil ortam ,doğa ,suda oluşan akşam güneşi yakamozları,su sesi,botanik bahçeleri,korular insanı sakinleştirir.Çam ağacına 3-5 dk bakmak insanı depresyon ilacı almış gibi rahatlatır.
33-Evde kadınların salonda bir köşede her hafta yapı market vs saksıda çiçek alarak çiçek-botanik bahçesi oluşturması.Çiçekler insanlar üzerinde bulunan negatif enerji emerler.
34—Yatak Odalarına bilgisayar-cep tlf-özellikle TV sokmayın.
35—Yatak odalarına karbondioksit salan çiçek sokmayın.Çiçek salonda-pencere denizliğinde-merdiven evinde oluşturulan botanik köşesinde bulunmalıdır.
36—Yatak odasında kullanılacak renkler hareketi temsil ettiği için kırmızı olmamalı-yerine pastel şarap-yada toprak renkleri olabilir.
37—Odalardaki enerjiyi arttırmak için kristal kuars taşlar konulması uygun olabilir.
38—Odalarda bol güneş enerjisi olmalıdır ki bunun için pencereler çift camlı ve daha büyük seçilebilir.
39—Yemek odaları ve mutfaklarda duvarlarda bereketi yayması için meyve tablolarına yer verilmelidir.
40—Kaktüs kavga enerjisi yarattığı için evlerde bulundurulması pek uygun olmayabilir.
41—Ortamdaki stresi üzerine alan ametist taşını yatak odasına ve işyeri masasında vede yastığın altında bulundurmak gerekir.Ametist taşı üzerine aldığı stresi boşaltması için temiz su-musluk altına 2-3 dk yıkanmalı-mümkünse toprakta şarj olması sağlanmalıdır.Ayrıca önemli iş görüşmelerine- giderken ve önemli günlerde enerji vermesi için kişi üzerinde kehribar taşlı aksesuar bulundurması uygun olacaktır.
42–Stres insan ruhunun derisini yani dışa açık yüzeyini bir asit gibi kemirir.Bu nedenle her türlü ortamda espri yaparak kendimize bir zırh sağlayarak,stres asidinin ruhumuzu aşındırmasına engel olmalıyır.Espri yapmak stresi dağıtır.Alay kişinin benliğine yapılan saldırı iken espri yapmak,mutluluğu birlikte paylaşmak olacaktır.Bu nedenle alaydan uzak,ince mizah giymiş espriler iyi olabilir.
43–Negatif enerji bilimin kuantum fiziği sınırında hiçbir zaman bilimsel hale getirilemeyecek bir konu olabilecektir.Zira üç harfli vs varlıklar eğer varsa bunlar dalga+parçacık düzleminde dalga yapısında olabileceği için ispat edilnmeleri mümjkün olmayabilir.Ancak üç harfilerin varlığı-yokluğu bir kenarda kalarak negatif enerjiyi var kabul ederek negatif enerjiye karşı yukarıdaki maddelerle önlem laınarak daha parapsiklojik hijyene sahip yaşam ortamları oluşturulabilir.Ayrıca bir çok cinnet-katliam vs ortamdaki negatif enerjinin rolü ciddi bir biçimde incelenmelidir.Bunu yani parapsikolojik hijyen için açık-net-demokrat ve sade inaç sistemi ve sağlıklı ortamlar olabilmelidir.Alkole vs uyuşturucuya bulaşmış,kapalı kafa yapısı içinde dünyayı değiştirmek için katliam yapan insanların beyni görüntülenerek ilaç geliştirileceğine,bu insanları bulunduğu yaşam ortamı parapsikolojik açıdan hijyenik hale getirilmesi devletin herhalde görevlerinden olması gerekir.Bu problemi psikiyatrinin bilinçaltı dehlizlerinde çözmek herhalde pek mümkün değildir.Çözüm parapsikolojik ortam hijyeninde yani ortamın negatif enerjiden arındırılmasındadır.

1 yorum:

uysalanne dedi ki...

çok ilginçdi)) tam benlikti sevgiler))