GÜNCEL&YEMEK

GÜNCEL&YEMEK
KÖŞEM

HAKKIMDA

Fotoğrafım
KÖRFEZ/KOCAELİ, MARMARA BÖLGESİ, Turkey
1964'DE İZMİT'TE DOĞDU.LİSE TAHSİLİNİ İZMİT'TE TAMAMLADI.1984 SENESİNDE EVLENEREK İSTANBUL'A YERLEŞTİ.1986 ve 1988 DE MELİKE VE MERVE DOĞDU.KIZLARI KÜÇÜKKEN ÜNİVERSİTEYİ SOSYOLOJİ EĞİTİMİ ALARAK TAMAMLADI.HALEN İŞLETME OKUMAKTADIR.ÜSKÜDAR,KADIKÖY,KOCAELİ HALK EVLERİNDEN MEFRUŞAT,MİNYATÜR,TAKI TASARIMI,KUMAŞ BOYAMA,GÜMÜŞ KABARTMA ÇALIŞMASI,TAHTA BOYAMA,İNGİLİZCE,BİLGİSAYAR,TÜRK VE OSMANLI MUTFAĞI BÖLÜMLERİNDEN SERTİFİKALAR ALDI.26 YIL SONRA KOCAELİ'NE GERİ DÖNDÜ.BİRÇOK DERGİ VE GAZETELERDE YEMEK REÇETELERİ YAYINLANDI.YEREL KANALDA YEMEK PROGRAMI YAPTI.HALANIN YERİ TÜRK LOKANTASININ KURUCULARINDANDIR.İSTANBUL'DAKİ POLİTİKA ÇALIŞMALARINA KOCAELİ'DE DEVAM ETTİ.DSP'DE İKİ DÖNEM İL BAŞKAN YARDIMCILIĞI,İL VE KURULTAY DELEGELİĞİ,2014 GEBZE BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI,KADIN KOLLARI İL BAŞKANLIĞI, 25.VE 26.DÖNEM DSP KOCAELİ 1.SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI, DSP KADIN KOLLARI GENEL BAŞKANI OLDU.MART 2016 TARİHİNDE GÖREVİNDEN VE PARTİSİNDEN İSTİFA ETTİ.THÖKELİ İMRE & ZİRİNYİ İLONA MACAR DOSTLUK DERNEĞİ BAŞKANI.ADD KOCAELİ ŞUBESİ 2. BAŞKANI.HALEN KÖRFEZ İLÇESİNDE İKAMET ETMEKTEDİR.

ÖNSÖZ

MERHABA; SEVGİLİ YEMEK DOSTLARI!
YEMEK YAPMAK BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE ZEVKLİ BİR UĞRAŞ.TÜRK MUTFAĞININ MUAZZAM BİR MUTFAK OLDUĞUNA İNANANLARDANIM.ASLINI KORUMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR VE SAVUNUYORUM.DÜNYA MUTFAKLARINI DA BEĞENİYORUM ANCAK ÇOK PRATİK VE UYDURMA REÇETELERE KARŞIYIM.AİLEM SON DERECE FARKLI COĞRAFYALARDAN GELİYOR.BU YÜZDEN FARKLI YÖRELERİN BİR ÇOK YEMEĞİNİ EVİMDE PİŞİRİRİM.BABAM TOKATLI,ANNEM İSTANBULLU.ANNEMİN KÖKENİ EDİRNE,BEN İSE DOĞMA BÜYÜME İZMİTLİYİM. 26 YIL EVLİ OLDUĞUM YILLARDA İSTANBUL'DA İKAMET ETTİM.ESKİ EŞİM URFALIYDI.RAHMETLİ BABAM ASKER OLDUĞU İÇİN 35 YIL TÜRKİYE 'NİN FARKLI BÖLGELERİ VE FARKLI İLLERİNDE AİLEM İKAMET ETMİŞ.KONYA,ERZURUM,ANKARA,İZMİR,KAYSERİ,ESKİŞEHİR,İSTANBUL DOLAYISIYLA RAHMETLİ ANNECİĞİM HER İLDE BİR ÇOK YEMEK REÇETESİ ÖĞRENMİŞ VE BİZİM EVİMİZDE UYGULAMIŞTIR.EVLİLİK HAYATIMDA DA GÜNEYDOĞU YÖRESİ VE URFA MUTFAĞINI YAKINDAN ÖĞRENDİM.
YILLARDAN BERİ DERLEDİĞİM GELENEKSEL DAMAK ZEVKLERİMİZİ ,DÜNYA MUTFAKLARINI VE SON YILLARDA İNTERNET VASITASIYLA ÖĞRENDİĞİM REÇETELERİ SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.YEMEK SANATINA DAİR EDİNDİĞİM BİLGİLERİ SİZLERLE PAYLAŞMAKTAN BÜYÜK ZEVK DUYACAĞIM.AYRICA BLOĞUMDA GÜNCEL KONULARLA İLGİLİ YAZILARIMI DA PAYLAŞACAĞIM.
SEVGİ VE MUHABBETLE KALINIZ EFENDİM.
16 05 2007

14 Mart 2014 Cuma

DSP 'UÇAR' MI?


DSP 'Uçar' mı?

13 Mart 2014, Perşembe  14:15Bu haber 156 kez okundu
DSP 'Uçar' mı?
Refik Sıla Güvenç
guvencsila@gmail.com
Demokratik Sol Parti, Türk siyasetine bir dönem damgasını vurmuş bir parti. Geçtiğimiz dönemlerde sandıklardan çıkan oy oranıyla zamanının önemli kilometre taşlarından biri. Eski parıltılı dönemlerinin ardından hızlı bir düşüş yaşayan DSP şimdilerde yeni bir çıkış yeni bir umut içinde.
**
106 yıllık dev bir aranın ardından Gebze’de ilk defa kadın bir belediye başkan adayımız var. Aynı zamanda sosyoloji mezunu olan Meral Uçarı, halen işletme eğitimine devam ediyor. Görünen o ki karşımızda oldukça donanımlı bir aday var. ‘Gebze’ye kadın eli değmeli’ prensibiyle yola çıkan Uçarı ile önceki gün gazetemizde sohbet etme imkânı bulduk. Demokratik Sol Partinin 2007 senesinde Cumhuriyet Halk Partisi ile olan ittifakını hata olarak değerlendiren Uçarı, partinin o dönemden sonra büyük yara aldığı inancında. Aslında çok haklı bu birleşmenin ardından DSP’de keder dolu günler ve başarısızlar yaşandı.
**
Gebze için pek çok projesi olan Uçarı’nın özellikle engelli vatandaşlarımız için formülize edilen her dört durakta bir engelli durağı yapma fikrini çok akıllıca buldum. Engelli vatandaşlarımızın herkes gibi bir yaşam sürmesi bence de çok kıymetli. Ulaşım ve tarihi doku adına fikirleri de oldukça güzel. Diğer partiler gibi geniş kapsamlı bir seçim çalışması yapamamış olsa da -örneğin tanıtım ve reklam anlamında- yine de Gebze’ye sadece aday olmak için talip olmadığı kesin.
**
Elbette günümüz ortamında Demokratik Sol Partinin şahane bir çıkış yapması zor. Çünkü kendini yeniden hatırlatıp ayağa kalkma aşamasında şimdilik. Ama belli bir tarihi ve kültürü olan DSP, ilerisi için hem sağ hem de sol için ciddi bir alternatif olabilir. Zaten kendileri de herkesin alternatifi olduklarını söylüyor. Yerel seçimlerden alabilecekleri iyimser bir tablo gelecek dönemlerde kendileri adına umut ışığı olacaktır.
**

DSP adayı Meral Uçarı’nın elbette bu dönem için işi çok zor, çünkü sokakta DSP’nin hala ayakta olduğunu bilen pek az yurttaş var. Ama DSP ve Uçarı’nın zor koşullarda vermeye çalıştığı emek işte o çok kıymetli. Gelecek dönemler adına yeniden bir yapı inşa edebilirlerse çıkış gösterebilirler. Böylece Meral Uçarı’nın büyük donanıma ve bilgiye sahip olan o ‘kadın eli’ belki bir gün bizlere değebilir.

Hiç yorum yok: